Chryzantemy – piękne i majestatyczne kwiaty, uprawiane zarówno w Japonii, jak i Polsce.

Chryzantemy to rośliny, które w naszej kulturze są jednoznacznie kojarzone z czasem pierwszego listopada. To kwiatki, które w naszej tradycji przede wszystkim służą do udekorowania nagrobków na Święto Zmarłych. Niewielu ma świadomość tego, że te rośliny są symbolem słońca, że ich uproszczona wersja znajduje się na pieczęci rodziny cesarskiej w Japonii.

Płatki tego kwiatu otwierają się wolno, spokojnie, wręcz majestatycznie. Symbolizują perfekcję. Pochodzą z Chin, skąd rozprzestrzeniły się na cały świat. Chryzantemy to bardzo leciwe rośliny. Już w XV wieku pne. były one sadzone na terenie Chin.

Jeżeli zaciekawiły Cię treści w naszym artykule, to wejdź w podany link oraz czytaj jeszcze (http://artimbo.pl/zadaszenia-lukowe,g43.html) szczegółowych wiadomości.

Do dnia dzisiejszego zresztą obchodzone jest w tymże państwie święto ku czci tego kwiatu. Tak samo ciekawe jest to, że jest to poważany i powszechny element w sztuce orientalnej. Tkaniny, obrazy, ceramika to materiały, na których możemy szukać wzorów przypominających kwiat chryzantemy. Co więcej, w kulturze orientalnej jego symbolika jest związana ze szlachetnością, dobrem a nawet nieśmiertelnością. Ludzie w Chinach uważali, że rosa zbierana z ich płatków zapewnia przedłużenie życia. Cenione jest również działanie tych roślin w ziołolecznictwie, dodatkowo robi się z nich herbaty, dżemy a nawet wino i ciastka. Chryzantema jest częstym dodatkiem kulinarnym, szczególnie w kuchni orientalnej, dowiedz się jak wygląda proces uprawy chryzantem. Piękno tych kwiatów doceniono w Japonii. Jest ona w herbie rodziny cesarskiej, przyznaje się tam Cesarski Order Chryzantemy, będący najwyższym odznaczeniem państwowym.

odmiana chryzantemy wielokwiatowej

Autor: Dorcia

Zresztą sami władcy Japonii zasiadają na „Chryzantemowym Tronie”.

Czy pragniesz może dostać link (http://www.angelka.pl/sesja-swiateczna/), gdzie czekają na Ciebie nowe teksty? Sądzimy, że spodoba Ci się nasz serwis.

W Japonii obchodzi się Święto Chryzantemy jako dzień uśmiechu, piękna i szampańskiej zabawy. Na terenie Europy kwiatki te kojarzone były do tej pory ze smutkiem i cmentarzami, ale powoli się to zmienia. Uwielbiają je Holendrzy, którzy sądzą nawet, że ładniejsze od nich są wyłącznie róże. Również w naszym kraju możemy spotkać wiele terenów, gdzie uprawiane są chryzantemy, na przykład w Praszce, miejscowości mogącej się poszczycić jednymi z najpiękniejszych upraw tego kwiatu w Polsce – rozszerz wiedzę na temat uprawy chryzantem. Można tam zaopatrzyć się w kwiatki cięte, w doniczkach albo również sadzonki do naszych własnych przydomowych ogródków.

Jak widać, kwiatki te są o wiele ciekawsze, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Ich ogólny odbiór się zmienia, dziś coraz częściej mogą być one stosowane nie jedynie w momencie, kiedy wybieramy się na cmentarz, aby uczcić Święto Zmarłych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby radować się ładnym ogrodem z kwiatami, gdzie swe miejsce znajdą też chryzantemy.