Co to jest gipiura i gdzie może być wykorzystywana?

W sprawie wytwarzania zdobień oraz składników, które mają obowiązek upiększyć nasze codzienne życie, nasza fantazja jest prawie nieograniczona.
Aktualnie posiadamy naprawdę niezwykle wiele innowacyjnych technologii na świadczenia wzornictwa, jednak z przyjemnością sięgamy również po te wypróbowane, stare lub też nawet antyczne.

Jednym z niezwykle ciekawych rozwiązań jest gipiura. Innymi słowy, jest to klockowa koronka albo koronka wenecka. Należałoby mieć świadomość, że istnieje dużo wariantów koronek. Jest to typ szczególnie trudny do stworzenia.

Nie masz pewności co do tamtego problemu? Zwyczajnie sprawdź szczegóły usługi pogrzebowe wrocław dostępne właśnie tu. Wszystko było dokładnie opisane.

Składa się z dość nierównomiernych oczek i wypukłego reliefowego wzorku. Tego typu gipiury były niezwykle wielokrotnie stosowane w dziewiętnastym wieku, jednak również dziś moglibyśmy odnaleźć przykładowo dekoracje do domu z gipiurami. Metoda ich tworzenia jest oparta na tym, że należy przeplatać w grupach po cztery liczne nici nawinięte na małe klocki. W taki właśnie sposób powstaje tzw. płócienko jako ornament oraz różnego typu siateczki stanowiące wypełnienie i tło.

Kolor

Autor: Racoon
Źródło: Racoon

W tego typu sposób uzyskuje się ażurowe wyroby o niezwykle bogatych oraz niepowtarzalnych wzorkach. Taka metoda jest znana od XVI wieku. Prawdopodobnie wywodzi się z Flandrii, tak jak bardzo cenione towary gipiurowe. Materiały, które nadają się do wytwarzania gipiur to m.in. bawełna, wełna, jedwab oraz len. Mimo faktu, że gipiury nie są obecnie tak popularne, jak były sto lat temu, to wciąż są obecne zarówno w świecie mody, jak i w bardziej codziennych sytuacjach.

Możemy dostrzec bowiem zwrot ku bardzo delikatnej modzie damskiej, a to może oznaczać powrót do łask mody. Dlatego są one ponownie tak bardzo często stosowanym motywem sukien ślubnych lub też wieczorowych i powszednich sukienek. Gipiury mogłyby również urozmaicać chociażby t-shirty i bluzy.