Czy słuchana poprzez maluchy muzyka klasyczna wpływa na rozwój intelektu?

Każdy rodzic pragnie, jak najlepszej przyszłości dla swego dziecka. By rozwinąć jego inteligencję już w okresie prenatalnym włączają maleństwu Requiem Mozarta lub symfonie Beethovena. Spotykane matki mówią, że jest to główny element, który może zapewnić odpowiednie warunki rozwojowe dla malucha.

pianino

Autor: rhodesj
Źródło: http://www.flickr.com
Te informacje, nie zawsze mają jednak swoje uzasadnienie w badaniach naukowych. Efekt Mozarta, jak mianowano zjawisko, w jakie uwierzyła cała grupa rodziców nie wpływa na zwiększenie inteligencji u dziecka.

W chwili narodzin w naszym mózgu są miliardy komórek nerwowych (neuronów) i łączeń pomiędzy nimi. W czasie dojrzewania, poznawania świata i zdobywania nowych umiejętności, owych połączeń tworzy się coraz więcej i są coraz mocniejsze. Małe dziecko doświadcza każdego dnia nowszych sytuacji, które mają duży wpływ na rozwój dziecięcego mózgu. Słuchana muzyka pomaga tworzyć i wzmocnić połączenia pomiędzy neuronami ponieważ nerwy, jakie współpracują z ośrodkiem słuchu są wtedy aktywowane, byśmy mogli cokolwiek słyszeć (na tej stronie). Muzyka jest impulsem, który pobudza aktywność mózgu, jako że są w nim receptory odpowiedzialne za odczuwanie i reakcję na dźwięk.

Być może słyszeliście o tzw. „efekcie Mozarta”. Odkrył go profesor Alfred Tomatis, który używał muzykę do pracy z dziećmi z zaburzeniami mówienia i komunikacji. Badacz ten potwierdził że ucho jest narządem nie tylko do słyszenia, ale przede wszystkim organem, który naładowuje korę mózgową energią elektryczną. To pobudzanie kory mózgowej poprzez dźwięki niesie za sobą wiele bardzo pozytywnych dla człowieka przymiotów, jak poprawa koncentracji uwagi, wzrost kreatywności, poprawienie pamięci, ułatwienie nauki czytania i pisania, zwiększenie motywacji.

słuchanie muzyki

Autor: RossinaBossioB
Uczeni stwierdzili tylko, że słuchana muzyka poważna poprawia myślenie przestrzenne (zobacz dodatkowe informacje). Ale taki sam rezultat, można osiągnąć czytając potomkowi książeczkę, czy tez opowiadając bajki. Mózg pod wpływem elementów z zewnątrz zostaje pobudzany do pracy i jest mu łatwiej wykonać polecenia wymagające wysiłku intelektualnego. Taki stan rzeczy jest jednak chwilowy. Nie można mówić oczywiście, ze nie można puszczać maleństwu muzyki klasycznej, jednak każdy rodzic winien mieć umiar w swoich czynach i pamiętać, że na najwłaściwszy rozwój potomka wpływa ma wpływ miłość i wspólne zabawy.