Miejsca warte odwiedzenia

Kaszuby to teren na północy naszego kraju na zachód od Wisły, będący częścią Pomorza. Zasiedlają go Kaszubi, posługujący się lokalnym językiem. Nie jest to obszar historyczny, zatem niełatwo określić precyzyjnie granice tego rejonu.

ruszajwpolske.pl

Autor: oatsy40
Źródło: http://www.flickr.com
Kaszuby rozpościerają się aż od Morza Bałtyckiego . W ich obrębie znajdują się piaszczyste wybrzeża oraz jeziora i lasy. Obszar ów jest określany mianem „Szwajcarii Kaszubskiej” przez wzgląd na jego atuty turystyczne. Szczególnie interesującym dla urlopowiczów jest z pewnością kompleks Wdzydzkich Jezior, czyli tzw. „Kaszubskie Morze”. Kluczowe miasta Kaszub, w których kultywuje się zwyczaje i język kaszubski to: Wejherowo, Puck, Kartuzy, Żukowo, Bytów oraz Kościerzyna – są miejscem niezwykle ciekawym pod względem krajobrazowym. Urocze jeziora, lasy pełne grzybów, pagórki i wzgórza powodują, iż środkowa część Pojezierza Kaszubskiego nazywana jest „Szwajcarią Kaszubską”, ze względu na podobieństwo do malowniczych krajobrazów Szwajcarii.

Czy kolekcjonujesz informacje w odniesieniu do opisywanego zagadnienia? Jeżeli tak, to zobacz więcej w omówieniu (https://sentiell.pl/pol_m_BIZUTERIA-1163.html). Ono też okaże się dla Ciebie atrakcyjne.

Tym, co także silnie przyciąga turystów jest wyraźna odrębność regionalna, dostrzegalna m.in. w tradycji folklorystycznej.

ruszajwpolske.pl/regiony/kaszuby/noclegi/10,index.html

Autor: Chris Kuga
Źródło: http://www.flickr.com

Centrum Edukacji oraz Promocji Regionu znajdujące się w Szymbarku jest punktem słynnym w całym kraju.

Zafrapował Cię omawiany tekst? Jeśli tak, to wejdź na ten link – to bardzo wiarygodna strona (https://kasprowicza13.pl/), która też okaże się warta Twojego zainteresowania.

Największą atrakcją tego nowoczesnego centrum rozrywkowo-edukacyjnego jest „Dom na głowie”. Już z zewnątrz budynek robi duże wrażenie na odwiedzających, jednakże prawdziwych emocji możemy doznać, zwiedzając wnętrze tegoż domu. W skansenie możemy znaleźć także inne atrakcje, w tym Najdłuższą deskę. Kiedy zwiedzamy Kaszuby atrakcje których nie możemy nie wziąć pod uwagę to: Kartuzy – uznawane za stolicę Kaszub, Zamek Łapalicki, Chmielno – ważny ośrodek turystyczny.

Pyszne potrawy kuchni kaszubskiej to dodatkowy argument przemawiający za przyjazdem w te regiony. Regionalnych dań możemy posmakować w licznych regionalnych lokalach. Smacznych zup t.j.: kwaśna zupa, polewka z węgorza, dziadówka, zupa z brzadu, gruszkowa, brukiew, oraz smacznych dań głównych, na przykład: śledź po kaszubsku, rolmopsy, wyśmienity zylc ze śledzia, klopsiki rybne, sandacz po kaszubsku, wyborna szmurowana kaczka, plince, ferkase, golce czy gęś z bulaja. Naprawdę, palce lizać!