Ile znaczy muzyka?

Od wieków człowiekowi na każdym kroku towarzyszy muzyka, tak naprawdę obecna jest ona na każdym kroku. Dziś muzyka spełnia przede wszystkim funkcję rozrywkową, lecz dawniej miała także duże znaczenie w religii.

Gra na klawesynie

Autor: Brian Holland
Źródło: http://www.flickr.com
Przez lata ludzie dopracowywali instrumenty muzyczne, opracowywali podstawy teoretyczne aranżacji utworów muzycznych i notacji nutowej. Rozwinęły się trzy zasadnicze rodziny instrumentów, to znaczy perkusyjne, strunowe i dęte.

Każda z tych rodzin do wytworzenia dźwięku wykorzystywała odmienne mechanizmy, w każdej z nich zostało opracowanych wiele różnych rodzajów, które się różnią rozmiarem i sposobem grania. W grupie strunowych instrumentów niezwykle popularne stały się gitary, skrzypce, oraz fortepiany i pianina. Wielu światowej sławy kompozytorów wybierało te właśnie instrumenty i komponowało na nie niezapomniane dzieła. Ale istniały i nadal istnieją instrumenty mniej znane, a które mają równie ładny i niespotykany dźwięk. Na przykład klawesyny (porównaj ceny sklepów internetowych na stronie: najnowsze klawesyny), które już od 15 wieku istnieją w naszym kraju, posiadają bardzo interesujące możliwości brzmieniowe, ale ich popularność jest daleka od pianin albo fortepianów.

Ostatni czas to ogromne upowszechnienie elektroniki, jaka weszła we wszystkie dziedziny życia. Nie ominęło to również muzyki, i dziś coraz częściej w miejsce klasycznych instrumentów muzycy wolą kupić ich cyfrowe odpowiedniki. Bez wątpienia bardzo duże znaczenie będzie tu mieć cena, na przykład klawesyny elektroniczne są wielokrotnie tańsze od swoich pierwowzorów wyprodukowanych przed wiekami. Rzecz jasna w czasie koncertów raczej się używa tradycyjnych instrumentów, ale do nauki i ćwiczeń w domu instrumenty elektroniczne w zupełności będą wystarczać. Bardzo dużą popularność zdobyły także w ostatnim czasie keyboardy (zacznij naukę gry na najlepszym sprzęcie: najlepsze klawiatury midi). Nieduże rozmiary i ogromne możliwości uzyskiwania różnorodnych brzmień spowodowały, że obecnie większość muzycznych zespołów taki sprzęt użytkuje. Wymyślenie keyboardów spowodowało także, że muzyka z klawiszowych instrumentów mogła trafić do wielu domów, już za kilkaset złotych można kupić dobry instrument, na jakim można ćwiczyć w swoim domu. Obecnie rosnąca ilość muzyków używa z powodzeniem klawiatury midi, jakie dają jeszcze większe perspektywy w komponowaniu muzyki.