Jak obrać najkorzystniejsze konto firmowe przy rozpoczynaniu działalności i czy warto być mu wiernym przez długi czas

Przedsiębiorca stawiający pierwsze kroki na drodze do własnego biznesu ma przeważnie głowę pełną projektów, jest pełen energii, chce zawojować cały świat i zarobić więcej pieniędzy niż wszyscy bogacze razem wzięci. Jednocześnie też przelicza każdą złotówkę.

Czarna skarbonka

Autor: American Advisors Group
Źródło: http://www.flickr.com

Dlatego też ważne jest, by konto, z którego będzie korzystał było jak najtańsze, a najlepiej za darmo. I jak wybrać najlepsze konto firmowe? Powiedzmy sobie szczerze, że sporządzenie uniwersalnego, obiektywnego rankingu kont firmowych nie jest łatwym zadaniem.

Udało nam się zwabić Twoją myśl tym intrygującym opisem? Fantastycznie. Tym samym zachęcamy – kliknij w link adwokat sprawy karne wrocław i przenieś się do kolejnej strony po szczegóły.

Dlaczego? Gdy wybieramy konto osobiste, bierzemy pod uwagę jedynie nasze aktualne potrzeby i wydatki, ale decydując się na konto firmowe, musimy brać pod uwagę jeszcze jeden składnik – specyfikę branży. To właśnie owa wątpliwość powoduje, że tak trudno jest bezstronnie ocenić wyższość jednego konta firmowego nad innym.

W zależności od rodzaju działalności różne specyfiki konta firmowego będą dobre. Na przykład jeżeli posiadasz kontrahentów zagranicznych, to z pewnością skoncentrujesz się przede wszystkim na opłatach za robienie i odbieranie przelewów w obcej walucie. Jeśli często ścigają Cię terminy płatności, to funkcjonalność przelewów ekspresowych może się okazać nie do przecenienia. Sposobność zaciągnięcia kredytu odnawialnego może przecież uratować sytuację firmy, gdy będziesz miał krótkie trudności z utrzymaniem płynności finansowej. Zdarza się to często, gdy klienci nie opłacają faktur na czas. Co zatem trzeba uczynić aby wybrać najlepsze konto firmowe? Zaplanuj, nadaj priorytety i wybieraj.

Banknoty

Autor: Jiposhy .com
Źródło: http://www.flickr.com

Uwzględniając branżę, w której działasz, należy zrobić sobie listę pewnych i prawdopodobnych operacji wykonywanych za pośrednictwem konta firmowego. Trzeba ustalić odpowiednie priorytety, a później postarać się przewidzieć, jakie usługi oferowane przez banki mogą się przydać w przyszłości. Stosowanie karty płatniczej nie jest traktowane jako pierwszeństwo gdy chcemy wybrać najlepsze konto firmowe. Zwykle przedsiębiorcy pragnąc oddzielić sprawy biznesowe od życia prywatnego, wpłacają sobie „wypłatę” na konto osobiste i później za pośrednictwem owego rachunku dokonują zakupy. W każdorazowym przypadku może być oczywiście inaczej, nie ma jednego, słusznego wyjścia w tym względzie.

Jakich błędów należy unikać?

Pierwszym błędem jest trzymanie wolnych środków na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych. Badania mówią, że aż 17% Polaków lokuje nadwyżki finansowe na kontach osobistych, a aż 58% ankietowanych nie inwestuje ich w żaden sposób. ROR-y rzadko kiedy są oprocentowane, a jeżeli już, to proponowana stopa procentowa jest naprawdę niska. Ten błąd kosztuje statystycznego Polaka około 5% posiadanych oszczędności rocznie. Dużo, zważywszy na fakt, że uniknięcie tych strat jest bardzo proste: starczy lokować wolne środki na kontach oszczędnościowych lub wysoko oprocentowanych lokatach terminowych.

Drugim częstym błędem jest darzenie swojego banku zbyt wielkim sentymentem. Gdy bank zmienia warunki oferty na gorsze, przeciętny Polak narzeka, ale pozostaje lojalny wobec obranej instytucji finansowej. Gdy na rynku pojawia się rachunek o korzystniejszych parametrach zmień go, wybierając lepszą ofertę. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w ciągu roku!

W końcu nalezy wybrać konto. Należy pamiętać, że wybranie rachunku firmowego nie jest poważnym zobowiązaniem, z którego trudno się wycofać. Po wybraniu konta za jakiś czas można sprawdzić, czy w międzyczasie na rynku pojawiła się korzystniejsza oferta konta dla firm. Jeżeli taka się pojawi należy z niej skorzystać.