Jak otrzymać zezwolenie na używanie broni palnej?

Ustawa mówiąca o broni palnej z dnia 21 maja 1999 r. określa ją jako broń, która może miotać pociskami za pomocą energii gazów, które powstały podczas SPAlenia ładunku miotającego.

Na tej podstawie taką broń dzieli się na lufową albo rakietową.
sweter

Autor: Evelyn Hill
Źródło: http://www.flickr.com

Do wykorzystywania wielu rodzajów broni (w tym także broni palnej) na własny użytek konieczne jest uzyskanie specjalnego pozwolenia. Nie jest to jednak ani proste, ani szybkie. Wymagane jest m.in. zaliczenie egzaminów teoretycznych oraz praktycznych.

Od dawna istotna wydaje się być wiedza z wielu dziedzin. Wtedy aktualny tekst (http://tortytorty.pl/do_dekorowania/przetwory.html) przyda się każdemu. By ją posiąść, powinniśmy przeczytać artykuł pod tym linkiem.

Należy wykazywać się doskonałą znajomością prawa w kontekście ustawy o broni i amunicji. Ponadto trzeba wykazać poważny powód uzasadniający potrzebę używania broni, mieć skończone dwadzieścia jeden lat, mieszkać na stałe na terenie Polski, posiadać pełne zdolności do czynności prawnych, a również dotyczących doskonałego stanu fizycznego oraz psychicznego. Poza tym trzeba otrzymać korzystną ocenę miejscowego komendanta policji i oczywiście posiadać tzw czystą kartotekę. Podanie o zezwolenie na użytkowanie m.in. broni takiej jak broń palna trzeba skierować do miejscowego komendanta.

broń palna

Autor: Robert Sheie
Źródło: http://www.flickr.com
Do takiego typu uzbrojenia trzeba zaliczyć m.in. rewolwer czy też strzelbę. Oczywiście powyższe kategorie dzielą się na swe podtypy, np. karabinek pneumatyczny czy lekki karabinek maszynowy.

W Polsce wyłącznym obszarem, w którym można w sposób legalny otwierać ogień jest strzelnica, zatem specjalistycznie wyznaczone stanowisko, którego posiadacz także był zmuszony uprzednio uzyskać pozwolenie na jej prowadzenie. W tego typu obszarze mieści się specjalnie zabezpieczona prochownia, gdzie znajdują się przeróżne wersje broni palnej