Jak wybierać nagrobek? Na jakie kwestie zwracać uwagę? Co jest najważniejsze?

Decyzja odnośnie wyboru pomnika jak i płyt nagrobnych na pewno nie jest prosta. Z jednej strony silne emocjonalne przeżycia powiązane ze stratą, z drugiej naglące obowiązki odnośnie potrzeby zorganizowania pogrzebu. Z tym jeszcze też związana jest niezbyt duża ilość informacji odnośnie usług kamieniarskich, szczególnie nieznana jest kwestia finansowa.

Przed kupnem pomnika musimy przemyśleć wiele spraw. Identycznie jest w momencie, gdy są to nagrobki dziecięce czy dla osoby starszej, bo wytyczne są z reguły do siebie zbliżone. Ostateczna cena pomnika to tak naprawdę wypadkowa kilku czynników, czyli wielkości pomnika, typu surowca, barwy jak też rodzaju wykończenia krawędzi płyt albo dodatkowych ozdobników. Następnym istotnym parametrem jest rozmiar nagrobka. Decyduje to o ilości kamienia, który zużywa się do jego wytworzenia.

grób

Dlatego też niezbędnie należy pamiętać o jego wymiarach, tak więc czy mamy do czynienia z nagrobkiem pojedynczym, podwójnym czy może rodzinnym grobowcem – sprawdź, jakie są modne wzory nagrobków. Wiadomym jest, iż klasyczne rozmiary są w lepszych cenach, niż niestandardowe. Ważne do końcowej wyceny jest to, z jakiego typu kamienia zrobiony jest nagrobek. Najpopularniejszy jest granit oraz marmur. Na wycenę też wpływa w głównej mierze stopień obróbki oraz wypolerowania kamienia. Oprócz tego kolor posiada znaczenie. W przypadku granitu jest to o tyle istotne, ponieważ im ciemniejszy tym bardziej twardy oraz odporny na warunki atmosferyczne.

Kolejna rzecz to nagrobki wzory, które im bardziej ozdobne, tym kosztują więcej. Napisy na nagrobkach mogą być pomalowane lub wygrawerowane. Ostatnio coraz częściej usługi kamieniarskie proponują litery z metalu, jakie doczepia się do płyty nagrobka. Na finalną cenę wpływ mają różnego rodzaju kwestie, jak wykonane napisy, ich kolory jak i długość. Nie zapominajmy o dodatkowych akcesoriach. Są to wszystkie akcesoria, które stanowią o cechach charakterystycznych nagrobka i jego indywidualizacji – https://tborkowski.pl/nagrobki-dzieciece. W takiej sytuacji można wybrać różne wyjątkowe płaskorzeźby, figurki czy wazony. Nagrobek to wyraz naszej miłości do bliskiej osoby, z tego powodu istotne jest podkreślenie, kogo straciliśmy. Na płycie można umieścić zdjęcia, epitafium czy rzeczy, które odzwierciedlą osobowość bliskiej osoby.