szkolenie

Jakiego rodzaju kompetencje ma ochroniarz? Co może, a czego nie? Kto może starać się o taką posadę?

Kwalifikowany pracownik firmy ochroniarskiej tak właściwie posiada całkiem dużo uprawnień, jakie może egzekwować, jeśli zajdzie taka potrzeba. Tak więc, będzie mógł zastosować przymus bezpośredni, czasem też broń. Co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie?

szkolenie
Autor: Heinrich-Böll-Stiftung
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas wypełniania swoich obowiązków pracownik (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-kiedy-nalezy-sie-dodatek-za-prace-w-porze-nocnej) ochrony musi mieć ze sobą legitymację. Mamy prawo zażądać jej okazania w taki sposób, żeby można było zanotować sobie imię oraz nazwisko, numer legitymacji jak i osobę, która wystawiła ten dokument. Mamy też pełne prawo, by zapoznać się z pouczeniem o ustawowych uprawnieniach kwalifikowanego ochroniarza. A czy (rozwinięcie tematu> https://behavio.pl/)pracownik ochrony może zażądać od nas dokumentu tożsamości?

Może, lecz jedynie w obrębie chronionego terenu lub budynku. W takim miejscu ma pełne prawo, aby zażądać od nas dokumentu tożsamości, żeby ustalić czy możemy znajdować się w tym konkretnym miejscu. Jak ochrona stwierdzi, iż nie mamy takich uprawnień do przebywania w takim miejscy, to może nam nakazać opuszczenie tego miejsca. O opuszczenie pilnowanego przez ochroniarzy terenu możemy być także poproszeni, jeżeli pracownik ochrony uzna nasze zachowanie za zakłócanie porządku. Najlepszy pracownik ochrony to ten, który przechodzi właściwe szkolenia, jak kurs kwalifikowany pracownik ochrony, dzięki czemu ma świadomość, w jaki sposób się zachować w takich sytuacjach.

szkolenie
Autor: Caro Griffin
Źródło: http://www.flickr.com

Rozpiska uprawnień ochroniarzy się jednakże na tym nie kończy. Jak dana osoba w sposób nie pozostawiający wątpliwości zagraża życiu albo zdrowiu innych osób, a także zagraża chronionemu dobytkowi, to w tej sytuacji pracownik ochrony ma prawo do zatrzymania danej osoby, by oddać ją w ręce policji. Jak mówi ustawa przekazanie po zatrzymaniu takiej osoby musi się odbyć jak najszybciej, co znaczy, iż złamaniem ustawy skutkować zatrzymanie ujętej osoby przez ochronę bez natychmiastowego zawiadomienia policji. Wiele ludzi myśli o tym, aby zostać osobą chroniącą mienie innych ludzi. Na pewno nie jest to aż tak proste, gdyż spełnić należy szereg czynności i wymogów, pomagają tutaj różne szkolenia. Robione są w wielu miejscach, przykładowo szkolenia Trójmiasto, pomagają w zdobyciu odpowiednich umiejętności.