Jakiego typu sprzęty kojarzą się rodakom ze świętami Bożego Narodzenia i wieczorem wigilijnym

Chociaż za oknami jeszcze płatków śniegu nie uświadczymy, to nasz kalendarz biurkowy nie kłamie – już za kilka dni Wigilia. Niezależnie od tego, czy spędza się świąteczny urlop w mieszkanku, razem z familią, czy wyjeżdża się na narty w Karkonosze, święta kojarzą się z tymi samymi akcesoria. Zobaczmy, co konkretnie ma związek z Wigilią.

święta

Autor: Cristiana Bardeanu
Źródło: http://www.flickr.com
Do niedawna znakiem rozpoznawczym zbliżających się świąt był padający śnieg. Teraz, kiedy tego śniegu bywa jak na lekarstwo, pozostają nam do dyspozycji inne świąteczne atrybuty. Od dawien dawna pamiętamy pięknie ubraną i oświetloną choinkę, która stała nie tylko środku mieszkania, ale i na tarasie. Wiele kobiet łączy świąteczny czas z charakterystycznymi daniami, czyli pysznymi makowcami i rzecz jasna z karpiem oraz bogato zastawionym stołem. Z kolei maluchy natychmiast pomyślą o podarunkach i wspólnym śpiewie kolęd.

Oprócz tych najbardziej tradycyjnych skojarzeń, warto przywołać te mniej popularne. Jednym z nich jest na przykład żłób, a właściwie żłobek. Stanowi on element świątecznej dekoracji w kościołach, a niekiedy w tej miniaturowej formie stoi także pod domową choinką. Niewielki żłób często pojawia się na imprezach dobroczynnych połączonych z posiłkiem dla biednych.

Żłoby bywają oczywiście powszechnie kojarzone ze stajnią. To do nich rolnik wkłada świeżo skoszoną trawę dla byków, a niekiedy pozostałych zwierząt gospodarskich. Te żłoby mogą być wykonane z drewna sosnowego, a w wiekowych stajniach znajdziemy również te z kamienia. Te spore wersje też kojarzą się ze świętami – najprawdopodobniej zabrzmiało to nieco niedorzecznie, ale przecież wielokrotnie oglądaliśmy żywe szopki ustawione na rynku albo przed kościołem. Najczęściej drewniany żłób bywa jednym z

święta

Autor: STARS FOR EUROPE
Źródło: STARS FOR EUROPE

obligatoryjnych elementów wystroju takiej szopki z oczywistych powodów. Żywe osiołki potrzebują przecież karmy, bo stoją praktycznie cały dzionek na dworze.

Kolejnym trochę zapomnianym atrybutem świąt bożonarodzeniowych jest gwiazda.

Czy zamieszczony tu wpis zdaje się być intrygujący? Pragniesz zgłębić dużo treści na zbliżony temat? Zatem kliknij to (https://tuchoinki.pl/) i czytaj następny opis.

Tej pierwszej gwiazdki w grudniowy wieczór każdy oczekuje z niecierpliwością, bo daje ona znak do rozpoczęcia najbardziej odświętnej kolacji w roku. Gwiazda kojarzy się również ze śniegiem, ale akurat to skojarzenie powoli odchodzi do lamusa. Natomiast ciągle pamiętamy o kwiatkach doniczkowych o mocno czerwonym odcieniu płatków. Rzecz tu oczywiście o gwieździe betlejemskiej, którą najczęściej kupujemy przed świętami, aby dekorowała nasze okno w czasie tak istotnych dla nas chwil.