Urok Borów Tucholskich

Tajemnica zdumiewającej w skali kraju czystości, jaką charakteryzują się Bory Tucholskie tkwi w ich lokalizacji. Obszar tucholskich lasów oddalony jest od potężnych miast i zakładów przemysłowych, co czyni z niego wspaniałe miejsce na wypoczynek 2014. Środowisko naturalne nie zostało tu zdegradowane, a unikalne gatunki roślin i porostów miały korzystne warunki do rozwoju.

Bory Tucholskie

Autor: Szymon Nitka
Źródło: www.flickr.com
Bory Tucholskie słyną z najczystszych wód w naszym kraju. Największą chlubą tej krainy jest Struga Siedmiu Jezior – strumień o przejrzystych wodach łączący śródleśne jeziorka z Jeziorem Charzykowskim. Przyroda ożywiona skupiona wkoło jeziora jest wyjątkowo zróżnicowana. Mieszkają tutaj iędzy innymi sporadycznie spotykane w naszym kraju kaczki – gągoły i nurogęsi, a także zimorodki.

Niezwykłością Borów Tucholskich jest specyficzna lobelia jeziorna, rosnąca w najczystszych tucholskich zbiornikach wodnych: jeziorach Wielkie i Małe Gacno, Nierybno i Głuche. Posiada ona osobliwe wymagania siedliskowe i występuje wyłącznie w stu pięćdziesięciu jeziorach Pojezierza Pomorskiego, określanych jeziorami lobeliowymi. Cennym gatunkiem są również porosty, które także ukazują się tylko w nadzwyczaj czystym środowisku. Wielu zapewne zadziwi fakt, że w głębi rezerwatu rosną gatunki z okresu ostatniego zlodowacenia sprzed dziesięciu tysięcy lat.

W ostępach Borów Tucholskich żyje wiele rzadkich zwierząt. Wśród nich powinno się wyróżnić bieliki, które najlepiej czują się w głębokich sosnowych lasach. Niestety nie ma już tu głuszców, których objęcie ochroną okazało się nieefektywne. Brzegi jezior zasiedliły bobry, których populację przywrócono tu w latach 70 XX w.

Istotnym elementem przyrody Borów Tucholskich jest rzeka Brda, cudnie wijąca się wśród lasów, sandrów, bagien, torfowisk i łąk. Rzeka często wcina się głęboko, tworząc odcinki przełomowe, wąwozy i urwiska. Brda jest nadzwyczaj znanym szlakiem kajakowym wśród zapaleńców tego sportu w całym kraju. W trakcie pokonywania szlaku powinno się odbić w rejon sztucznego koryta Wielkiego Kanału Brdy, gdzie na skrzyżowaniu z Czerską Strugą w miejscowości Fojutowo wznosi się najdłuższy w Polsce akwedukt (75 m), będący elementem systemu hydrotechnicznego zbudowanego w latach 1845-1850.

Nieco tajemniczym akcentem w atrakcjach Borów Tucholskich jest dziesięć kamiennych kręgów oraz trzydzieści kurhanów umiejscowionych blisko wsi Odry. Historia głosi, że stanowią one pamiątkę po wpływach rzymskich i zamieszkujących tu w I-III w.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to przejdź na adres tej strony (https://www.warynski.pl/blog/mieszkanie-bezczynszowe-co-to-znaczy/) i tam wyszukasz dużo więcej szczegółowych informacji.

n.e. Gotach. Niewyjaśnioną do teraz kwestią jest niemniej jednak rzekome paranormalne oddziaływanie tego miejsca i do tej pory jest ono przedmiotem badań radiestetów.

Aby całkowicie poznać wszystkie pozytywy Borów Tucholskich, warto udać się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, na potrzeby którego zaadaptowano stary, zabytkowy spichlerz.

Rejon Borów Tucholskich to nie tylko niesamowita, unikatowa natura, ale też szereg malutkich i urzekających miejscowości, kryjących interesującą historię i wiele interesujących miejsc. Wśród nich wyróżnia się na pewno Człuchowo, w którym wznoszą się pozostałości zachwycającego kompleksu zamkowego będącego dziełem Krzyżaków. Wśród najlepiej uchowanych elementów zespołu znajduje się czterdziestosześcio -metrowa wieża, którą udostępniono do zwiedzania oraz park romantyczny z promenadą wiodącą nad brzeg Jeziora Czluchowskiego. Ważnym ośrodkiem sakralnym jest Wiele, gdzie znajduje się Kalwaria Wielewska. Składają się na nią dwadzieścia trzy kapliczki, kamienne posągi oraz rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Do Wiela szczególnie warto wybrać się w maju, gdyż odbywa się tu wówczas najbarwniejszy odpust w roku. Największymi atrakcjami Chojnic są mury miejskie z Bramą Człuchowską, XIV-wieczna bazylika, ratusz i zabytkowe kamienice na rynku, Muzeum Regionalne, a także barokowy kościół Jezuitów z dawnym kolegium. Wszyscy miłośnicy kultury indiańskiej powinni koniecznie zajrzeć do Wymysłowa, gdzie mieści się Muzeum Indian Północnoamerykańskich. Można podziwiać tutaj przedmioty użytku codziennego Indian, tworzone przez nich ozdoby, ubiory i broń oraz eksponaty używane do obrzędów. Interesującym akcentem są tipi polskich Indian, które zostały ulokowane na polance obok Muzeum.

***Kompletną ofertę na wakacje 2014 w Borach Tucholskich można odnaleźć w serwisie lub klikając na niżej umieszczone linki:- Bory Tucholskie pensjonaty- pensjonaty Bieszczady- odpoczynek Bory Tucholskie