Obowiązek osoby płacącej podatki. Vademecum rozliczenia PIT.

Początek kolejnego roku to moment ustalenia postanowień noworocznych, podejmowania zmian, snucia planów, organizowania wakacji lub większych zakupów. Początek kolejnego roku to także moment, gdy podsumowujemy rok miniony. Jednym z podsumowań, jakie musimy wykonać koniecznie, jest rozliczenie PIT.

podatki

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Zeznanie roczne złożyć powinien każdy, kto w roku ubiegłym osiągnął jakieś przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jeśli dana osoba nie uzyskała ani złotówki przychodu, deklaracji nie składa. Jeśli podatnik w danym roku uzyskał stratę, to powinien złożyć PIT i tę stratę pokazać. Jeśli podatnik zarobił mniejszą sumę niż kwota wolna od podatku, również musi złożyć deklarację. W takim przypadku podatek będzie się równał zeru złotych, lecz może zdarzyć się tak, że na skutek rozliczenia płatnik pobierał zaliczki na podatek i podatnik otrzyma zwrot naliczonego podatku, czyli coś, na co z ogromną nadzieją czeka wielu ludzi. Pilnowanie daty, do kiedy rozliczyć PIT, formy (elektroniczna czy standardowa) i terminu składania deklaracji podatkowej, są po stronie podatnika. Sporo ludzi zastanawia się, czy niewielkie zarobki także zmuszają do sporządzenia rozliczenia rocznego. Owszem, należy je wykazać, chyba że ktoś otrzymywał jedynie kwoty zwolnione z opodatkowania. Swoje deklaracje roczne powinno się przechowywać w jednym miejscu przez wiele lat, ponieważ mogą okazać się przydatne, np. przy próbie zaciągnięcia kredytu. Wiele osób zbierało też faktury VAT za internet, żeby móc korzystać z ulgi- .

rozliczanie pitu

Autor: Eleleleven
Źródło: http://www.flickr.com
Rozliczenie możemy przygotować samodzielnie korzystając z komputera, lecz możemy je też zlecić na przykład biuru rachunkowemu, które wykona nam rozliczenie PIT do kiedy będzie to konieczne. Pamiętajmy, aby dostarczyć do biura księgowego ubiegłoroczne faktury VAT za internet i media. Może i cztery całe miesiące to duża ilość czasu na rozliczenie PIT. Do kiedy to zrobić faktycznie?- Tutaj uzyskasz odpowiedź: Najprościej mówiąc – im szybciej tym lepiej – nie czekajmy na ostatni moment, szczególnie gdy spodziewamy się zwrotu podatku. Wraz z ostatnim dniem kwietnia mija termin do kiedy rozliczyć PIT (zobacz deklaracje pit 2020) za miniony rok. Lipiec natomiast jest ostatnim miesiącem, w którym podatnicy powinni uzyskać zwrot nadpłaconego podatku. Może to być fajny zastrzyk gotówki na wakacje. Nie przegap!- termin rozliczenia pitu