Podstawowe zasady użytkowania opon w osobówkach, kiedy należy wymieniać opony na nowe

Wielu kierujących zupełnie nie zwraca uwagi na to, jaki stan mają opony w pojazdach, którymi jeżdżą. Niektórzy nawet się nie starają, żeby zmienić je z letnich na zimówki, choć zasady bezpieczeństwa zalecają, aby absolutnie nie poruszać się na śniegu i mrozie na oponach używanych latem.

opona w warsztacie

Autor: Moto „Club4AG” Miwa
Źródło: http://www.flickr.com
Letnie opony mają zupełnie inny skład mieszanki, niż zimowe i w niskich temperaturach guma zwyczajnie robi się sztywna, co w dużym stopniu będzie zagrażać bezpieczeństwu jeżdżenia. Dlatego też zalecane jest, aby przy nastaniu niskich temperatur zdecydować o wymianie opon, zimówki dużo lepiej sobie radzą nawet przy największych mrozach, a z kolei jazdę na śniegu ułatwiają specjalne nacięcia, jakich nie mają opony letnie. () Bardzo dobrym pomysłem, chociaż niestety też sporo kosztującym, jest trzymanie dwóch kompletów kół z oponami letnimi i zimowymi.

Wtedy na lato można zakupić felgi (zobacz kalkulator ET) aluminiowe, znacznie lepiej się prezentujące, a na zimę felgi ze stali, które są dużo odporniejsze na jakieś uszkodzenia, jakie mogą się pojawić zimą. Lecz zmienianie ogumienia między poszczególnymi sezonami to jedno, a kontrolowanie stanu bieżnika to druga, nie mniej ważna sprawa. Po pierwsze należy kontrolować, jaką wysokość ma bieżnik, jeżeli michelin opony będą miały poniżej dopuszczalnego minimum, to trzeba je bezwzględnie wymienić. Jeżdżenie na zbyt zużytych oponach może się skończyć nie tylko mandatem i zabraniem dowodu rejestracyjnego, ale również jest po prostu bardzo niebezpieczna.

Bez obaw – zobacz link na stronie (https://www.akumulator24.com.pl/akumulatory-exide.html), który prowadzi do analogicznej witryny. Znajdziesz na niej dające do myślenia wpisy w kontekście do omawianego tutaj zagadnienia.

Jeśli bieżnika będzie zbyt mało, to w przypadku opadów może nie dać on sobie rady z dokładnym odprowadzeniem wody i samochód może wpaść w groźny poślizg. Następną rzeczą, na jaką trzeba zwracać uwagę w czasie sprawdzania ogumienia, jest wiek opon. Jeżeli używane opony michelin mieć będą kilkanaście lat, to nawet pomimo odpowiedniego bieżnika warto zastanowić się nad ich wymianą. Guma, z której produkuje się opony, po pewnym okresie użytkowania zwyczajnie ulega powolnemu niszczeniu, mogą się w niej pojawić różne mikropęknięcia, które również mogą być groźne.