Cmentarz

Pożegnanie kogoś bliskiego jest niezwykle ciężkie. Niestety, przychodzą takie dni. Jak pożegnać najlepiej, jaki wybrać nagrobek?

To niestety niezbyt korzystny fakt, iż każdy z nas na określonym etapie życia będzie musiał pogodzić się ze śmiercią kogoś bliskiego. Nie można faktycznie na to przygotować, tym bardziej trudno pogodzić się ze śmiercią bliskich.

Cmentarz
Autor: micadew
Źródło: http://www.flickr.com

W tym samym czasie jednakże musimy dalej żyć, musimy też przeprowadzić cały proces pogrzebowy do końca. Ta cała procedura wiążę się z kilkoma sprawami do załatwienia, na przykład, tym jaki nagrobek wybrać.

To dość ciężko wybrać jak najlepiej, czy bardziej godne uwagi będą nagrobki podwójne, a może pomniki granitowe. Różnorodność kamienia na rodzimym rynku może przyprawić o zawrót głowy. Jednocześnie, każdy z tego typu materiałów posiada plusy i minusy, wokół wielu narosło duża ilość nieprawdziwych mitów, wobec czego trudno się w tym wszystkim połapać. Pamiętajmy przede wszystkim, aby nie zamawiać marmuru. W naszym klimacie nie powinno się go stosować. Jest to bowiem skała wapienna o charakterze zasadowym, a to oznacza, iż kontakt z wodą i mrozem spowoduje błyskawiczną erozję.

Więcej informacji – Pracownia Rzeźbiarsko-Kamieniarska T. Borkowski

Nagrobki
Autor: Rod Raglin
Źródło: http://www.flickr.com

Po kilkunastu latach taki nagrobek będzie w bardzo niedobrej kondycji. Z tego także względu lepiej wybrać granit. Używa się go bardzo często, ponieważ jest to surowiec bardzo trwały. Czasem wykorzystywany jest także piaskowiec, jaki przy odpowiedniej, ale jednocześnie dość regularnej pielęgnacji z pewnością będzie skutecznym materiałem. Często pojawiająca się kwestia dotyczy również tego, jaki kamień jest bardziej mocny? Znakomita większość oferowanych rodzajów granitu odznacza się podobnymi właściwościami. Niekiedy może się zdarzyć, że niektóre kruszce mogą pęknąć. Może się tak stać z powodu nagłej zmiany temperatur.

Na przykład w bardzo upalne dni czarny nagrobek może osiągać aż 70 stopni Celsjusza, aż tu nagle nadchodzi zmiana pogody i spada deszcz. Jeśli tego typu granit jest w stanie przetrwać taką zmianę bez żadnych zniszczeń, to możemy być przekonani, iż nie występują w nim wewnętrzne naprężenia, więc zachowa on idealny wygląd przez bardzo długi czas. Może się jednakże wydarzyć, że dojdzie do pęknięcia. W tego typu okoliczności mamy pełne prawo, by zareklamować taki produkt u kamieniarza. Najczęściej czas gwarancji występuje w przedziale od 2 do 5 lat, choć oczywiście zależy to od zakładu. Pamiętajmy jednakowoż, iż kamień to naturalny budulec, więc takie wewnętrzne naprężenia są niekiedy nieuniknione.

Więcej – https://tborkowski.pl/galeria/