sala konferencyjna

Własna działalność gospodarcza. Jakie są plusy i minusy własnej działalności?

Posiadanie własnej firmy do dla wielu osób pracujących na etacie duże marzenie i cel, do jakiego dążą. W przypadku niektórych ludzi jest czasem tak, że sami chcieliby się wszystkim zajmować oraz nie wyobrażają sobie pracować dla kogoś. Posiadają spore ambicje oraz chcą być zależni tylko od siebie. Jakie istnieją wady i zalety posiadania własnej działalności gospodarczej?

Taka decyzja o założeniu własnej firmy to poważna kwestia i nie można jej podejmować z dnia na dzień. Należy dobrze przemyśleć co chcemy robić, ile gotówki powinno się zgromadzić na początek, trzeba zobaczyć jak wygląda konkurencja, czy taki biznes ma szansę na przetrwanie w danym miejscu.
puste biuro
Autor: K2 Space
Źródło: http://www.flickr.com

Jest wiele kwestii, które musimy przemyśleć zanim zabierzemy się za działanie. Dobry biznesplan to podstawa. Po jego zrobieniu zobaczymy jasno jakie są słabe oraz mocne strony takiej działalności. Jak już zdecydujemy się na założenie działalności przychodzi taki moment kiedy musimy zadbać o szczegóły oraz sprawdzić jak otworzyć firmę. W internecie znajdziemy wiele aktualnych informacji łącznie z poradami od osób, jakie niedawno same takie formalności załatwiały, jedna z nich – Media IT.

Już od początku widać, iż własną działalność to cała masa spraw do załatwienia. Tym bardziej prowadząc działalność w pojedynkę możemy mieć wrażenie, że wszystko jest na naszej głowie. Zarejestrowanie firmy to dopiero początek. Gdy chcemy zaoszczędzić na niektórych rzeczach trzeba samemu dojść do wielu informacji, jak choćby podstawy księgowości, ewidencja środków, faktury, rachunki, dowód wewnętrzny. Wszystkie te pojęcia powinny stać się dla nas oczywiste. Pomocna strona: dowód wewnętrzny. Ma to jednak też swoje plusy, bo poznajemy inne dziedziny wiedzy, uczymy przydatnych rzeczy.

dokumenty w firmie
Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com

Mamy wielką mobilizację do tego aby działać i stale się rozwijać. Podnosimy swoje kwalifikacje i wzbogacamy się w nowe doświadczenia. Normalnie zapewne nie zainteresowalibyśmy się tego typu kwestiami jak dowód wewnętrzny. (Sprawdź tu: dowód wewnętrzny)
Warto przeanalizować wszystkie plusy i minusy takiej działalności oraz przemyśleć, które kwestie są dla nas istotne, a jakie drugorzędne. Elastyczne godziny pracy to z pewnością zaleta ale należy mieć na uwadze to, iż nieraz będzie trzeba zostać w pracy trochę dłużej aniżeli te 8 godzin. Tak samo jest z pieniędzmi. Mamy szansę zarobić więcej niż na etacie natomiast przychody nie są stałe. W jeden miesiąc można zarobić więcej, innego nic z tego powodu trzeba nauczyć się racjonalnie dysponować gotówką.