Zajmujące hobby – instrumenty dęte

Pośród wielu rodzajów instrumentów muzycznych największe znaczenie mają dęte instrumenty, nazywane często aerofonami. Jest ich najwięcej i posiadają niezwykle ciekawą i długą historię. Wiele z nich powstało jako instrumenty stosowane przez rycerstwo i na polowaniach.

Waltornia

Autor: Frank Kovalchek
Źródło: http://www.flickr.com
Miały pełnić funkcję informacyjną lub ostrzegawczą. Później przez wieki stawały się dopracowywane i przystosowywane do użytku w teatrach i orkiestrach. Obecnie po instrumenty dęte chętnie sięgają zarówno muzycy w różnych orkiestrach, zwłaszcza w dętych orkiestrach, jak i klasycy jazzu. Jak ich nazwa będzie wskazywać, instrumenty dęte to rodzaj instrumentów, w których dźwięk będzie powstawać wskutek zadęcia.

Dzielą się na dęte blaszane, drewniane i klawiszowe. Aerofony z grupy wykonanych z drewna między innymi obejmują różne odmiany fletów, zarówno poprzeczne jak i podłużne, klarnety, fagoty i saksofony. Wśród instrumentów blaszanych znajdziemy przykładowo tuby, puzony, trąbki, oraz mniej popularne waltornie, inaczej rogi (warto zamówić ten produkt online: muzyczne tuby).

Instrumenty klawiszowe mają chyba najmniej reprezentantów i popularne wśród nich to duże organy, akordeon, czyli popularna harmonia, harmonijka klawiszowa oraz ustna. Szczególnie interesujące są także tuby. Tuby mają największą wielkość wśród tej rodziny instrumentów, które świetnie będą uzupełniać grupę orkiestry symfonicznej, lecz dość popularne są również jako instrumenty do gry solo. Tuba posiada jednak swoje korzenie jeszcze w starożytnych czasach. Przodkiem obecnych tub była rzymska tuba romana. Jednak dopiero po opracowaniu wentylów na początku XIX w., tuby uzyskały swój ostateczny kształt. Tuba składa się z długiej rury, kilkukrotnie zwiniętej, skończonej z jednego końca ustnikiem, a z drugiego końca zmieniającej się w w czarę głosową. Co ciekawe, w praktycznie każdy pierwszy majowy piątek obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tuby. Równie interesujące są waltornie, czyli popularne rogi. Ich historia jest równie długa co poprzednio opisywanego. Waltornie mają swoich przodków w pierwotnych instrumentach robionych z pustych w środku rogów zwierzęcych, łodyg roślin lub drewna. I znów modyfikacje ostatecznie pozwoliły na udoskonalenie i wykorzystanie tego prymitywnego instrumentu w graniu muzyki (sprawdź ceny w sklepach internetowych i kup taniej: dobry instrument – akordeon).