Mieszkanie

Zaliczka na podatek od wynajęcia, rozliczanie podatku za najem

Kiedy chcielibyśmy od kogoś zacząć wynajmować mieszkanie nie zawsze mamy pojęcie dotyczące wynajmowania lokalu mieszkalnego. Jednak to nie my powinniśmy być oświeceni w tej kwestii, o wiele więcej musi wiedzieć osoba, która chce owe mieszkanie nam wynajmować. Istnieje coś takiego jak zaliczka na podatek od najmu.

Jest ona konieczna do uiszczenia w Urzędzie Skarbowym, kiedy mamy przychody właśnie z najmu nieruchomości (przeczytaj więcej na stronie internetowej). Podatnik ma dwie możliwości może wybrać ryczałt lub pomyśleć o podatku dochodowym.

Wnętrze mieszkania
Autor: Martin Pulaski
Źródło: http://www.flickr.com

Po podjęciu decyzji powinien ją zgłosić w Urzędzie Skarbowym. Jeśli mamy zamiar wynajmować mieszkanie i nie do końca ogarniamy cały system prawny w tej kwestii to wizyta w Urzędzie Skarbowym pozwoli nam wszystko zrozumieć. Tam otrzymamy informacje, do czego się zobowiązujemy, jeżeli zechcemy wynająć mieszkanie. Można też iść do prawnika, albo spytać kogoś znajomego, kto również wynajmuje mieszkanie. Choć tu możemy być zaskoczeni, bo niestety nadal istnieje wynajmowanie komuś mieszkania ot tak, bez formalności, co jest niezgodne z prawem.

Wynajęcie mieszkania plus niezbędne formalności
Wszyscy pracujący doskonale wiedzą, że nadchodzi taki czas w roku, gdzie należy udać się do Urzędu Skarbowego. Możliwości jest parę, bo możemy samemu wypełnić Pit, możemy też skorzystać z pomocy urzędnika we wspomnianej Skarbówce, można też iść do księgowego albo rozliczyć się przez Internet. Jeśli już parę razy z rzędu rozliczaliśmy się to następy raz już nie będzie nas zaskakiwał. Ale jeżeli jest tak, że pierwszy raz dochodzi do tego wszystkiego rozliczenie podatku za najem wtedy możemy mieć kłopot, bo niby skąd mamy wiedzieć, jaki konkretnie Pit nas obowiązuje (www.damdom.pl).

Salon w mieszkaniu
Źródło: www.morguefile.com

Podobnie jak w sytuacji, kiedy mamy problem z normalnym PIT-em możemy iść do Skarbówki i tam otrzymać niezbędne wiadomości albo znaleźć księgową, która jak wiadomo za opłatą wszystkim się zajmie. Jest to idealna opcja, bo wtedy zyskujemy pewność, że nie będzie trzeba robić żadnej korekty do tego rozliczenia. Reasumując pamiętajmy, że jeżeli dostajemy środki za wynajmowanie mieszkania to jesteśmy zmuszeni do płacenia za to podatku. To nie jest tak, że można tego nie zgłaszać, bo jeśli taka sytuacja nie zostanie zgłoszona, to potem można zapłacić naprawdę bardzo dużą karę.